Programování zdrojových kódů

|   Hlavní   |   Web a Mini-web   |   Lexikon   >  Programování   |   Příručka   |   O nás   |  

Uvedený výklad pojmů platí pouze pro aplikaci Mini-web, v jiných souvislostech múže být jiný.

Počítačový program

...

 

Vývojové prostředí Mini-web

...

    Vývojové prostředí stavebnice Mini-web se skládá ze dvou, vedle sebe současně otevřených oken. Základem je pracovní složka "Mini-web", otevíraná pomocí zástupce na ploše, kterou doplňuje zmenšené okno stránky "htm/Zapisnik.htm", otevírané pomocí zástupce ve složce "Mini-web".

    Ve složce "Mini-web" byly nainstalovány vyhrazené knihovny "dok", "pg", "sz" a programátorské knihovny "txt", "htm", určené pro stránky, které budeme tvořit. Ty po instalaci a oživení obsahují první z nich, kterou je "Zápisnik" a její aktualizace je také nastavena jako úloha v souboru "Rizeni-prace".

    Prvním potřebným krokem je sestavení pracovní "vývojové úlohy", v souboru "Rizeni-prace". Pomocí příkazů "Mw-jazyka" definujeme novou stránku, na které chceme začít pracovat nebo ji vybereme ze seznamu stránek již v knihovně existujících.

    Programování zdrojových kódů z objektivních důvodů většinou nelze realizovat najednou a tak je "vývojová úloha" ve druhém kroku opakovaně spouštěna skriptem "EDA" tak dlouho, dokud není vytvořena "výsledná stránka" s požadovaným datovým obsahem. Před jejím prohlížením po každém spouštění je nutné též zkontrolovat "Aktuální protokol".

    Skript, spolu s navazujícími programy zajistí, že do knihovny "txt" bude pro každou stránku ukládán/aktualizován ručně vytvořený "zadávací kód" v Mw-jazyku, obsahující "příkazy s parametry" a "přímo vkládaný kód". Z něj pak bude vygenerována "výsledná stránka" v kódu HTML a uložena do knihovny "htm".

 

Vývojové prostředí Mini-web po krocích

...
  a) manuální sestavení "vývojové úlohy" v souboru "Rizeni-prace"
     editorem "Poznámkový blok"
  b) opakované spouštění "vývojové úlohy" s kontrolou výsledku 
        1. spustíme skript EDA, který nabídne editaci "zadávacího kódu"
        2. černé okno procesu tlačítkem "_" odložíme na dolní lištu obrazovky
        3. vytvoříme/upravíme kód, uložíme ho "Ctrl+S" a okno uzavřeme "Alt+F4"
        4. v prohlížeči na stránce s lokální navigační lištou, tj. "Zápisník" nebo jiné
           oteřeme/obnovíme "Aktuální protokol" a zkontrolujeme, zda oba jeho odstavce, 
           tj. "prp.py" i "gen-suv.py" končí "--- ok" 
        5. v další záložce prohlížeče otevřeme/obnovíme "výslednou stránku" 
           a zkontrolujeme její datový obsah  
     
     pokud není splněna podmínka dle 4. a/nebo výsledek dle 5. neodpovídá požadavku,
     spouštění opakujeme s tím, že v rámci kroku 3. vyhledáme chybu a opravíme kód  

  Vybrané obecné pojmy i pravidla a příkazy Mw-jazyka jsou shrnuty v samostatné kapitole Lexikonu.
  Další samostatnou kapitolu pak tvoří pojmy příkazy a pravidla pro úvod do programování v Pythonu.

 

Ladění programů

...

 

Počítačový jazyk

...

souhrn pravidel pro zápis zdrojového kódu. Odborně se rozlišují programovací jazyky, značkovací jazyky a další dle účelu použití.

 

Zdrojový kód

...

zápis pokynů ke zpracování dané úlohy v některém počítačovém jazyku. Pro každý jazyk jsou charakteristické vyhrazené prvky, programátorské prvky a způsob realizace kódu na počítači, který je u každého z citovaných jazyků uveden dále.

 

Vyhrazené prvky

...

Každý počítačový jazyk má určité prvky (názvy, symboly, uspořádání kódu ...), které si vyhradili (rezervovali) jeho tvůrci a programátor je musí příslušně respektovat.

 

Mw-jazyk

...

počítačový jazyk stavebnice Mini-web pro zápis zdrojového kódu pokynů v souboru Ŕízení práce a návrhování datového obsahu stránek v souborech jejich zadávacích kódů.

Ze zadávacích kódů jsou automaticky generovány webové stránky v jazyku HTML.

 

HTML - jazyk webových stránek

...

počítačový jazyk, ve kterém jsou napsány zdrojové kódy všech webových stránek na internetu. Tyto zdrojové kódy umí přečíst každá aplikace "Prohlížeč" (Chrome, Firefox, ...) a podle jejich pokynů stránky zobrazit.

Součástí HTML je definování stylů zobrazení pomocí jazyka CSS, případně pokyny pro další akce pomocí JavaScriptu.

 

Jazyk příkazových skriptů Windows

...

počítačový jazyk pro zápis příkazů k ovládání operačního systému Windows. Skript je textový soubor, obsahující zdrojový kód příkazů, které se po jeho spuštění ihned provádějí.

V aplikaci Mini-web spouští editor a programy Python, které generují webové stránky.

 

Programovací jazyk Python

...

v současné době světově nejpopulárnější počítačový jazyk, využívaný k nejrůznějším účelům, včetně výzkumu umělé inteligence nebo programování robotů.

Mini-web využívá jeho vývojové/výukové prostředí IDLE pro spouštění programů, které čtou zadávací kódy v Mw-jazyku a generují z nich webové stránky HTML.

 

Odkazy na odborný výklad k případnému dalšímu studiu:

Algoritmus,   Analýza,   CMD pro Windows,   CMD Windows - rozpoznávání řeči,   CSS - kaskádové styly,   Dávkový soubor,   Dynamická webová stránka,   Funkcionální programování ,   HTML,   Informační techniologie,   Informatika,   Interpret,   Inženýrství,   JavaScript,   Kaskádové styly,   Komentář (prog),   Objektově orientované programování,   Parser (pg-jazyk),   Počítač,   Počítačový program,   Programátor,   Programovací jazyk,   Překladač,   Příkaz (prog),   Příkazy Windows,   Python,   Skript,   Skriptovací jazyk,   Skriptování na straně klienta,   Statická webová stránka,   Strukturované programování,   Systémová integrace,   Systémové inženýrství,   Systémové přístupy,   Výraz (prog),   Webová aplikace,   Webová stránka,   Webový prohlížeč,   Windows commands,   Zdrojový kód,   Značkovací jazyk,   ,   ,  

 

Stavebnice Mini-web v-2207-20, Vlastimil Čevela, aktualizace 20.07.2022-19:16