Prostředí stavebnice Mini-web

|   Mini-web   |   Lexikon   >   Prostředí Mini-web   |   O nás   |  
(!) otevírání/zavírání detailů kliknutím na text se šipkou (!)

Popis prostředí

    Vývojové prostředí stavebnice Mini-web se skládá ze dvou, vedle sebe současně otevřených oken. Základem je pracovní složka "Mini-web", otevíraná pomocí zástupce na ploše, kterou doplňuje zmenšené okno stránky "htm/Zapisnik.htm", otevírané pomocí zástupce ve složce "Mini-web".

    Ve složce "Mini-web" byly nainstalovány vyhrazené knihovny "dok", "pg", "sz" a programátorské knihovny "txt", "htm", určené pro stránky, které budeme tvořit. Ty po instalaci a oživení obsahují první z nich, kterou je "Zápisnik" a její aktualizace je také nastavena jako úloha v souboru "Rizeni-prace".

    Prvním potřebným krokem je sestavení pracovní "vývojové úlohy", v souboru "Rizeni-prace". Pomocí příkazů "Mw-jazyka" definujeme novou stránku, na které chceme začít pracovat nebo ji vybereme ze seznamu stránek již v knihovně existujících.

    Dalším krokem je spuštění skriptu "EDA", který spolu s navazujícími programy zajistí, že do knihovny "txt" bude pro každou stránku ukládán/aktualizován ručně vytvořený "zadávací kód" v Mw-jazyku, obsahující "příkazy s parametry""přímo vkládaný kód". Z něj pak bude vygenerována "výsledná stránka" v kódu HTML a uložena do knihovny "htm".

    Programování zdrojových kódů z objektivních důvodů většinou nelze realizovat najednou a tak je "vývojová úloha" ve druhém kroku opakovaně spouštěna skriptem "EDA" tak dlouho, dokud není vytvořena "výsledná stránka" s požadovaným datovým obsahem. Po každém kroku si výslednou stránku prohlédneme a pokud pokud se nevytvořila s právě aktuálním časem anebo nebyly provedeny zadané změny, je nutné též zkontrolovat "Aktuální protokol".


Pracovní postup
  a) manuální sestavení "vývojové úlohy" v souboru "Rizeni-prace"
     editorem "Poznámkový blok" - viz "Popis prostředí" a "Nová stránka ..."
  b) opakované spouštění "vývojové úlohy" s kontrolou výsledku 
        1. spustíme skript EDA, který nabídne editaci "zadávacích kódů" zvolených stránek

        2. černé okno procesu tlačítkem "_" odložíme na dolní lištu obrazovky

        3. v editoru vytvoříme/upravíme kód, uložíme ho "Ctrl+S" a okno uzavřeme "Alt+F4"

        4. v prohlížeči na stránce s lokální navigační lištou, tj. "Zápisník" nebo jiné,
           oteřeme/obnovíme "výslednou stránku" a zkontrolujeme, zda se vytvořila s právě 
           aktuálním časem a zda byly provedeny všechny poslední změny.

        5. pokud výsledek kontroly není uspokojívý anebo máme nějaké pochybnosti, zkontrolujeme
           též "Aktuální protokol", zda v něm nejsou nějaké chybové "Err-zprávy" a zda oba jeho
           odstavce, tj. "prp.py" i "gen-suv.py" končí zprávou "--- ok" 
     
     pokud výsledek kontroly dle bodů 4. a 5. neodpovídá požadované představě, spouštění opakujeme,
     v rámci kroku 3. vyhledáme chybu a příslušně upravíme kód.
     Vybrané obecné pojmy, pravidla a příkazy Mw-jazyka, stejně jako přehled nejčastějších chyb,
  jsou shrnuty v samostatné kapitole Lexikonu. Další samostatnou kapitolu pak tvoří pojmy, příkazy
  a pravidla pro úvod do programování v Pythonu.


Aktuální protokol

   Při jakékoliv vývojové práci s počítačem je potřeba mít možnost kontroly nad jejím průběhem. V aplikaci Mini-web k tomu slouží soubor aktuálního protokolu, který je vždy znovu vytvářen při každém spuštění vývojové úlohy skriptem EDA.

   Přístup k němu je možný přes lištu lokální navigace (např. na stránce Zápisník) a je k dispozici vždy do dalšího spuštění skriptu EDA.

   Obsahem protokolu je automaticky pořizovaný záznam o úspěšném dokončení všech důležitých kroků v rámci právě realizované úlohy. Pro laického programátora je základní informací, že při úspěšném generování by měly obě části protokolu, tj. "prp" a "gen-suv" končit zprávami ".. --- ok".

   Pokud obě části protokolu nekončí zprávami "ok", je třeba hledat příčinu. V některých případech je v protokolu přímo upozornění na chybu "!!! .. Err.." anebo tam být nemusí.

   Ve všech případech však platí, že protokol postupně zobrazuje realizaci všech platných příkazů ze souboru Řízení práce i ze zadávacích kódů stránek. Pokud tedy zadaná úloha nebyla úspěšně dokončena, je možno s jeho pomocí zpětně vysledovat, kde k chybě došlo.


Co nabízí lokální navigační lišta

   Všechny prohlížeče nabízejí službu, která by se dala nazvat "lokální web". Když do adresního řádku při prohlížení nebo do odkazu v zadávacím kódu stránky namísto webové adresy napíšeme cestu k určité složce na lokálním počítači, nabídnou nám její prohlížení i s odkazem na jí nadřazenou ("adresář"). V rámci stavebnice Mini-web je to využito k vytvoření tzv. lokální navigační lišty.

   Lokální navigační lišta se automaticky vytvoří příkazem ">A" pro začátek stránky. Pokud má být stránka použita jinde ("exportována"), tak po jejím odladění změníme příkaz na ">A-exp" a lišta vytvořena nebude.

   Velkou výhodou navigační lišty je, že odkazuje na obsahy složek a souborů, které se aktualizují automaticky, takže máme trvalý přehled. Kdykoliv si také můžeme prohlédnout zadání úlohy v souboru Řízení práce, zadávací kódy (*.txt) všech rozpracovaných nebo již hotových stránek i jejich výsledné zobrazení (*.htm).

   Užitečná je též možnost si v klidu opakovaně prohlížet právě aktuální protokol, kterou oceníme zvláště při hledání, proč to či ono nedává při právě ukončeném spuštění vývojové úlohy požadované výsledky.

   V neposlední řadě je velice důležitou součástí lokální navigační lišty odkaz na Lexikon se systematickým popisem všech potřebných pravidel pro navrhování stránek i dalších funkcí stavebnice.

   Tento popis platí pro navigační lištu v souboru Zápisník a další stránky v knihovnách základní úrovně. Pokud pracujeme s projekty, příslušné informace najdeme v samostatné kapitole.

   Z uvedeného výčtu je patrné, že lišta slouží především k orientaci na lokálním počítači a její zobrazování v jiném prostředí či na webu by nedávalo smysl.


Individuální navigace v Zápisníku

   Obsah 1. řádku je "vyhrazený", tj. definovaný v knihovně "sz", do které programátor Mw-jazyka nemá přístup. Důvodem je, že knihovna může být aktualizována ze strany dodavatele stavebnice.

   Aby bylo možno si v rámci Zápisníku vytvořit vlastní navigaci, šablona ">A" je nastavena tak, že si připojí též 2. řádek z knihovny "htm", resp. "txt".

   Tento 2. řádek je definován jako samostatný soubor s vyhrazeným názvem "navig-2", je dodáván v rámci instalačního sestavení a může být programátorsky libovolně upravován.

   Protože se jedná o samostatně generovaný prvek stránky, nemusí to být pouze řádek, ale prakticky cokoliv, co si v zadávacím kódu "navig-2" programátor navrhne.

  Příkladem může být menší individuální rozcestník s důležitými odkazy anebo třeba jen odkaz na samostatnou "hlavní/domovskou stránku", která se nabízí při spuštění prohlížeče. Takové uspořádání pak programátor ocení, když se při práci se stavebnicí potřebuje "podívat někam jinam".

   Užitečnými odkazy ve 2. řádku lokální navigační lišty jsou též odkazy na "hlavní stránky projektů". Podrobnosti viz samostatná kopitola.

   Je však nutno mít na paměti, že "navig-2" není stránka, ale pouze její část, takže nesmí obsahovat příkazy ">A.., >D, >Z.." a nejsou vhodné ani bloky.


Nová stránka a další manipulace

   Pro vytvoření nové stránky zapíšeme do souboru Řízení práce její jméno shodně, jako při aktualizaci Zápisníku, tj. od 1. sloupce "/,jm-stranky".

   EDA nabídne vytvoření příslušného souboru s editací, kde vložíme standardní příkazy pro začátek a konec stránky (od >A do >Z-tx). Po uložení a uzavření editoru je výsledná stránka vytvořena automaticky.

   Uvedený způsob definování jména stránky na základní úrovni, tj. přímo v knihovně "txt" je vhodný do rozsahu stránek v počtu nižších desítek. Druhou možností je rozdělit stránky do projektů, o kterých pojednává samostatná kapitola.

   Jméno stránky v souboru Řízení práce je jediné místo, kde je stránka "evidována". Kromě přístupu k editaci a generování přes skript EDA je nutno jakoukoliv jinou manipulaci, tj. kopírování, rušení, přesouvání či přejmenování realizovat manuálně standardními prostředky systému Windows v příslušných složkách.

   Při při všech popsaných manipulacích se nesmí zapomenout, že ke každé nové stránce byly vždy vytvořeny 2 souhory: "txt/jm-stranky.txt" a "htm/jm-stranky.htm", takže se musí realizovat s oběma. Případnou změna jména nebo rušení je nutno promítnout též ve zmíněné "evidenci".

   Jmého stránky by mělo být stručné a výstižné, bez diakritiky a může obsahovat pouze písmena, číslice a pomlčky, přip. podtržítko. Podtržítko by však nemělo být na začátku, protože je ve stavebnici Mini-web vyhrazeno pro jména dílčích části zadávacího kódu stránky.


Jak realizovat práci s projekty

   Zadávací kódy a výsledné stránky lze ukládat v rámci projektů. Každý projekt má v knihovnách "txt" a "htm" svoji samostatnou podknihovnu, tj. podsložku, příp. pokračující větev podsložek.

   Jméno projektu by mělo být stručné a výstižné, bez diakritiky a může obsahovat pouze písmena, číslice a pomlčky. V dále uvedených pracovních postupech jsme zvolili jméno "abcde". Potřebné příkazy, zapsané tučně od 1. sloupce doporučujeme kopírovat (!) (jinak vznikají překlepy).

   Jako je "Zápisník" svým způsobem "hlavní stránkou aplikace Mini-web", tak je potřeba, aby každý projekt měl též svoji hlavní stránku. V souladu se zvyklostmi, by měla mít jméno "index", aby se na webu automaticky otevírala na zadané adrese složky na serveru.

Vytvoření projektu - pracovní postup
   1. úloha - složky a řízení
   --------------------------------------------------------------------------------------------
      "Řízení práce" - zadáme příkaz ke zřízení složek projektu a řídícího souboru
new /abcde/   

      EDA - vytvoří podsložky "htm/abcde" a "txt/abcde", 
      se souborem "řízení projektu", který má vyhrazené jméno "txt/abcde/_r-p.txt"

      "Mini-web" - vytvoříme zástupce pro otevření souboru "řízení projektu"
      a pojmenujeme ho vyhrazeným jménem "rp_abcde"

      "rp_abcde" - zkontrolujeme, zda je na 1. řádku  "*/abcde/"

      "Řízení práce" - vypneme příkaz "new ..."

   2. úloha - hlavní stránka
   --------------------------------------------------------------------------------------------
      "rp_abcde" - zadáme příkaz k vytvoření nové hlavní stránky projektu
/abcde/,index

      "Řízení práce" - před trvalý příkaz "call gen" zadáme nový trvalý příkaz
abcde/_r-p.txt
      
      EDA - nabídne editaci návrhu stránky "index", do které zadáme:
>A-tx
Název projektu
==============
>Z-tx
autor,
======

      "Zápisník" - přes lokální navigaci zkontrolujeme, zda byl soubor "index" 
      správně vytvořen v obou složkách projektu, tj. jako zadávací kód i výsledná stránka

      "rp_abcde" - vypneme příkaz "/abcde/,index"

   3. úloha - přístup k projektu
   --------------------------------------------------------------------------------------------
      "Řízení práce" - zadáme aktualizaci souborů 
"/,navig-2" 
"/,Zapisnik"

      EDA - v nabídnuté editaci "navig-2" před "===" doplníme odkaz na hlavní stránku projektu
>w
-,/abcde/,(__),abcde/index.htm 
  
          - nabídnutou editaci souboru "Zapisnik" ukončíme beze změn 

      "Zápisník - zkontrolujeme přístup na hlavní stránku projektu /abcde/

      "Rízení práce" - vypneme obě aktualizace "/,navig-2" i "/,Zapisnik"

Lokální navigace a práce na projektu

   K práci na stránkách projektu potřebujeme alespoň lokální navigaci na hlavní stránce. Dále si uvedeme postup k jejímu jednorázovému vytvoření, včetně možnosti vypnutí pro export stránky a opětovného zapínání/vypínání.

   1. úloha - zřízení lokální navigace 
   --------------------------------------------------------------------------------------------
      "rp_abcde" - zadáme příkazy k vytvoření lokální navigační lišty na hlavní stránce projektu
/abcde/,_navig
/abcde/,index

      EDA - v nabídnuté editaci nového souboru "_navig" zadáme odkazy v liště
(4_projekt "/abcde/": (_)(_)(_)_4)
|: ./ :|: *.htm :|, (_) |: ../../txt/abcde/ :|: *.txt :|, (_) 
|: ../../pg/gen-lst.txt :|: protokol :|

          - v nabídnuté editaci "index" před ">Z-tx" zadáme vložení lišty
>&txt/abcde/_navig.txt

      "Zápisník" - přes lokální navigaci přejdeme na hlavní stránku projektu /abcde/

      "/abcde/index" - zkontrolujeme vytvoření a fungování všech odkazů lokální navigace

      "rp_abcde" - vypneme příkazy "/abcde/,_navig" i "/abcde/,index"

   2. úloha - vypínání a zapínání  navigace 
   --------------------------------------------------------------------------------------------
      "rp_abcde" - zadáme příkaz k aktualizaci hlavní stránky projektu
/abcde/,index

      EDA - v nabídnuté editaci "index" zvolíme varianty pro lišta vypnuta/zapnuta 
* >&txt/abcde/_navig.txt
>&txt/abcde/_navig.txt
            
      "rp_abcde" - vypneme příkaz "/abcde/,index"      

   3. úloha - práce se stránkami projektu 
   --------------------------------------------------------------------------------------------
      "rp_jm-abcde" 
         - s "řízením projektu" se pracuje shodně, jako s "Řízením práce",
           pouze je nutno vždy uvádět jméno stránky včetně jména projektu před ním

         - zásadní rozdíl je v tom, že při ukončení práce na vývojové úloze
           je nutno vypnout v projektu řídící příkazy, ze kterých byla sestavena

      EDA - při každém spuštění prochází nejen "Řízení práce", ale i soubory "řízení projektu"
            pro všechny projekty (jako je "abcde/_r-p.txt" a příp. další)

          - při trvalém přerušení/ukončení práce, je možné projekt v "Řízení práce" vypnout,
            při současné práci na několika projektech je ale praktičtější je nechat zadané
            a dodržovat vypínání příkazů v "řízení projektu" po skončení práce na konkretní úloze   

   Jméno projektu v souboru "Řízení práce" a jména stránek v souboru "řízení projektu" jsou jediná místa, kde jsou projekt a jeho stránky "evidovány". Kromě přístupu k editaci a generování přes skript EDA je nutno jakoukoliv jinou manipulaci, tj. kopírování, rušení, přesouvání či přejmenování realizovat manuálně standardními prostředky systému Windows v příslušných složkách.


 

Stavebnice Mini-web v-2207-29, Vlastimil Čevela, aktualizace 01.08.2022-17:02