vývoj obsahu prog-story ABC <<<                             

@@@ novinky - - - redakce |

s ohledem na postupný vývoj expozice je zde prezentována aktuální nabídka informací v září 2016

   Virtuální expozice počítá i s náštěvníky, kteří nejsou odborníky v oblasti IT, ale chtěli by se o související problematice něco dozvědět. Především pro ně je určena rubrika (s) populárně psané články ^ - ale možná tam ledacos zajímavého najdou též IT profesionálové - - -

   Bližší systematické seznamování s virtuální expozicí je vhodné začít v rubrice ABC lexikon ^. Je tam popsána celková struktura a vysvětleny základní pojmy, potřebné pro orientaci. Velice užitečnou filozofií nejen pro popis v lexikonu či pro vývoj této expozice jako takový, ale i pro celý obor programování a VT, resp. IT je metoda systémového přístupu. Srozumitelně zjednodušený přehled přináší rubrika A/... Systém jako předmět studia ^, která pak na externích odkazech (Lacko, Slouková, Kovář) přibližuje i kvalifikovaně odborný a vědecký výklad.

   Rubrika A/... Vybrané jazyky programování ^ zatím sice není formálně ani obsahově dopracovaná, ale už poskytuje základní informace o historicky nejrozšířenějších jazycích v programátorské praxi u nás. Rubrika B/... Vybrané historické počítače ^ podobně informuje o nejvýznamnějších typech sálových počítačů v dobách ČSSR. Doplněním k ní pak je rubrika B/... Technické prostředky k záznamu dat ^.

   Obsáhlým průvodcem po expozicích a webových stránkách v českém i světovém virtuálním prostoru je sekce E - instituce a informační zdroje ^. V jejím úvodu jsou k dispozici přednastavené vyhledávací Google-formuláře pro jazykové verze Wikipedie - česky, anglicky, slovensky, německy, rusky. Rubrika E/... Muzea, expozice a webové stránky ^ pak obsahuje vizitky s externími odkazy na redakčně monitorované on-line volně přístupné servery a portály ve výše uvedených jazycích.

   Obecný přehled poskytuje rubrika H/... Souhrnné historické pohledy ^, ve které zkušení autoři návštěvníky provedou svými pohledy i vzpomínkami na rozvoj oboru. Některé vybrané externí zdroje obsahují odkazy až na několik stovek dalších on-line dostupných textů a fotografií (Kučera, Davydova, Bartošek). Každému vnímavému čtenáři pak určitě lze doporučit esej "Nehistoricky o historii" (Vérosta).

Vlastimil Čevela - Modřice, 29. srpna 2016