... příběh PROG-STORY ,,, / kapitola 1.

   Označení "prog-story" v souvislosti s touhle expozicí vzniklo vlivem okolností. Projekt "Historie programování ..." byl od počátku předpokládán pouze v češtině, ale stránky Technického muzea v Brně, které jsou jeho hostitelem, mají doménu "technicalmuseum.cz" v angličtině.

   Projektový záměr byl zpracován a předložen v září 2014 a první fáze zkušebního provozu probíhala od listopadu 2014 na technické doméně "147.229.242.132". Do dubna 2015 už jsme společně s IT specialistou muzea a správcem systému Romanem Kučerou strukturu i provoz stránek stabilizovali natolik, že bylo vhodné je i pojmenovat přiměřenou doménou.

   Kombinaci češtiny s angličtinou jsem určitě nechtěl, ale když jsem si "history of programming" zkrátil na "story of ...", tak jsem si uvědomil, že to česky vlastně znamená "příběh ...". A to, co se od našich začátků před 50 lety v branži do dneška odehrálo, je určitě hodně dramatický příběh. Protože v angličtině se některá slovní spojení tvoří obráceně, tak vznikla dle mého názoru docela elegantní doména "prog-story.technicalmuseum.cz".

   Už od dob muzicírování v big bandu Jedenáctiletky v Třebíči a dixielandu strojní fakulty ČVUT Praha se mi líbilo trochu legrační "dnes vám zahraje XY a jeho his boys". A tak se tato drobná hříčka dostala i do projektu, který jsem si na stará kolena vymyslel a ve spolupráci s řadou dalších lidí se pokouším realizovat. Při dnešním životním tempu se zkoumání věcí příliš do hloubky nenosí, takže to u většiny posuzovatelů prošlo bez povšimnutí. Programátoři jsou ale lidé precizní a důslední - jinak by jejich díla nemohla fungovat - a tak mi od některých kolegů z Ostravy bylo různě spíláno od podezření z uplatňování "brněnského hantecu", až po propagaci "pleonasmu". Původně jsem to považoval za sprosté slovo, ale Wiki mě potěšila, protože to kromě "nadbytečného užití slov s podobným významem", může znamenat i "prostředek pro zdůraznění nějakého sdělení".

   Ano - pánové Josefové Prause a Tvrdíku i Karle Vrbenský - máte pravdu, do oficiálního úvodu k vážně míněné expozici se to skutečně nehodí. Ale jak už jsem v souvislosti s více než 30-letou účastí na havířovsko-ostravských seminářích mnohokrát opakoval - otevřená vzájemná i kritická komunikace, která tam fungovala a jak je vidět ještě nezanikla, může být vynikající inspirací ... Přivedli jste mě totiž na myšlenku, že si z toho udělám něco jako "logo" pro tento redaktorský blog. Pokud totiž slovo "PROG-STORY" budeme chápat jako název, tak by se to s přihlédnutím k autorské licenci snad dalo i gramaticky přežít :o))). Ty tečky na začátku a na konci by pak mohly symbolizovat, že ten příběh začal daleko dřív a určitě tak hned neskončí ...

Modřice - 26. dubna 2015 - Vlastimil Čevela